Łączy nas pamięć...

Dziś mija 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęła się akcja zbrojna przeciwko Niemcom zorganizowana przez Żydowską Organizację Bojową oraz Żydowski Związek Wojskowy. Powstanie było odpowiedzią narodu żydowskiego na likwidację getta i zbrodnie dokonane na jego narodzie przez III Rzeszę.

Klasy 7a i 8b w ramach lekcji historii włączyły się do Ogólnopolskiej Społeczno – Edukacyjnej Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Uczniowie obejrzeli film pt.: Muranów – Dzielnica Północna, w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał został zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i w poruszający sposób opowiada historię mieszkańców Muranowa czyli dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Uczniowie poznali losy powstańców i ich najbliższych oraz najważniejsze miejsca związane z przebiegiem powstania.

Pamiętajmy, że papierowy żonkil, to symboliczny znak pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń. Marek Edelman – jeden z dowódców powstania, corocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.