Szkolne Koło Wolontariatu POMAGAM

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomagam” działa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Poznaniu  od września 2015 r. Oprócz nazwy, która określa naszą działalność, w logo  mamy dwa piękne Anioły. Nasi wolontariusze to uczniowie klas II – VI. Starsi zaprawieni są już w wolontariackiej pracy i świadomi idei wolontariatu, a młodsi uczą się przy nich, otwierają swoje serca i wzruszają czystą, piękną miłością. Nad wszystkimi czuwają Anioły z naszego logo, a największą nagrodą dla wolontariuszy jest uśmiech obdarowanych.

W ubiegłym roku szkolnym włączyliśmy się w realizację projektu „Integracja międzypokoleniowa”. Podczas odwiedzin w Domu Pomocy Społecznej doświadczaliśmy wielkiej radości mogąc wspólnie pracować, cieszyć się sobą, pomagać, a nawet biesiadować, tańczyć i śpiewać z podopiecznymi. Wielu z nas  nie wiedziało, że takie miejsca istnieją, nie sądziliśmy, że „nowe” babcie i dziadkowie nauczą się naszych imion, że będą na nas czekali, że można ozdabiać wielkanocne jaja na cztery ręce - starsze trzymają jajo na patyku, a młodsze ozdabia je dokładnie według udzielanych wskazówek. Nie wiedzieliśmy, że można tańczyć z balkonikiem lub na wózku, że długie warkocze Tosi będą powodem wzruszeń i buziaków. W tym roku przygotowaliśmy dla pensjonariuszy kolejne niespodzianki.

Dla rówieśników mieszkających z dala od rodzin w Domu Wsparcia Dziecka i Rodziny „Domostwo” w Górze zbieraliśmy już skarpetki, rękawiczki i czapki, ale przed ubiegłorocznymi świętami odbyła się poufna narada i w prezencie przekazaliśmy ponad 800 torebek kisieli, budyni i galaretek. Uczniowie naszej szkoły byli bardzo hojni, zbiórka nie trwała długo, ale pakowanie to niemałe wyzwanie - sortowaliśmy wszystko asortymentowo i smakowo. Wiemy już, że na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia poprosimy nasze szkolne koleżanki i kolegów o słodycze, które przekażemy do Domu Dziecka w Górze.

Wspieramy też regularnie  fundację „Redemptoris Missio” zbierającą dary dla mieszkańców Afryki. Wolontariusze uczestniczący w projekcie zebrali kilka kartonów past, szczoteczek do zębów, bandaży, plastrów i jednorazowych rękawiczek.

W ciągu roku szkolnego 2016/17 udało nam się też zorganizować dwa kiermasze świąteczne: bożonarodzeniowy i wielkanocny, dzięki którym Rada Rodziców mogła zorganizować balik karnawałowy dla klas I-III, walentynkową dyskotekę z profesjonalnym D-J dla klas IV- VI oraz zakupić nagrody w szkolnych konkursach. Dyżurowaliśmy w oddziale przedszkolnym  i w młodszej grupie świetlicowej – czytając bajki i bawiąc się. Nie mogło nas zabraknąć w ogólnopolskiej akcji „Dzień Głośnego Czytania”. Służyliśmy pomocą podczas uroczystości szkolnych np. „Otwartych Drzwi”, rysowaliśmy plakaty, wykonywaliśmy dekoracje i pomagaliśmy nosić i ustawiać krzesła.

W nowym roku szkolnym, który właśnie rozpoczęliśmy mamy nadzieję wytrwale kontynuować naszą pracę i służyć pomocą zarówno tym, którzy są daleko jak i tym, z którymi spotykamy się na co dzień - dlatego w październiku wsparliśmy akcję Fundacji „Redemptoris Missio” Kup Pan Szczotkę, w której zebraliśmy kilkaset szczoteczek i past do zębów.

Pliki do pobrania: