Jak powstaje książka? Z wizytą w Księgarni i Drukarni Tuliszków

Głównym celem wycieczki do Żychlina było odwiedzenie obiektów Księgarni Tuliszków i zapoznanie z etapami powstawania książki oraz integracji uczniów z Ukrainy, Białorusi i Polski. Dzieci po raz pierwszy mogły zobaczyć halę fabryczną i maszyny poligraficzne. Miejsce to było przepełnione licznymi maszynami generującymi intensywny szum zagłuszający ludzką mowę, więc Pani oprowadzająca miała ze sobą mikrofon i tubę. Po hali roznosił się specyficzny zapach farb drukarskich i kleju. Dowiedzieliśmy się  jaką drogę musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową książkę i ile ludzi ciężko pracuje na efekt końcowy, który trzymamy w ręce i czytamy z przyjemnością. Mogliśmy obserwować proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Widzieliśmy jak  zszywane są książki i jak przygotowuje się twardą oprawę książek. Mieliśmy też okazję poznać na czym polega praca korektora, redaktora, grafika, pisarza. Ciekawym doświadczeniem było wcielenie się w pracę korektora i poprawianie tekstu. Niektórzy w tej pracy dostrzegli mozolny wysiłek pracy.

Na koniec wycieczki czekała nas miła niespodzianka. Każdy uczestnik na pamiątkę wizyty w Żychlinie otrzymał drobny upominek w formie pięknie wydanej książki w twardej oprawie. Do rąk trafił Mały Książę Antoine de Saint – Exupery”ego – baśń filozoficzna dla dzieci i dorosłych, którą na każdym etapie życia można czytać i odkrywać jej nowy ukryty sens.

Dziękujemy kierownictwu i pracownikom Drukarni i Księgarni Tuliszków za przemiłe i bardzo życzliwe podejście do nas oraz pełen profesjonalizm w przekazaniu rzetelnej wiedzy na temat powstawania książki.  Wróciliśmy z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń oraz upominkami, a pod drodze wstąpiliśmy zjeść pizzę.

Projekt „Otwarta Szkoła” integracja uczniów ukraińskich z polskimi mogliśmy zrealizować dzięki środkom z funduszu UNICEF-u.

Dziękujemy Kierowcy Panu Michałowi z Biura Maksymilian Kwiatkowski ORTiR Biuro Podróży & Wynajem Autokarów za bezpieczną podróż  oraz okazaną cierpliwość, życzliwość i wyrozumiałość.