Kim była Maria Skłodowska- Curie?

Maria Skłodowska była kobietą niezwykłą. Nie dość, że interesowała się zupełnie wśród kobiet niepopularnymi sprawami, jak chemiczne eksperymenty i zjawiska fizyczne, to jeszcze zapragnęła się kształcić i zostać naukowcem!

No cóż, wystarczy powiedzieć, że jej się udało. Wyjechała z Polski i studiowała na Sorbonie, we Francji. Tam poznała swojego męża – Piotra Curie. I to badając promieniotwórczość w duecie z mężem podbiła świat nauki po raz pierwszy, co uhonorowano przyznaniem im Nagrody Nobla z fizyki. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. A otrzymała ją aż dwukrotnie! Drugi raz w dziedzinie chemii, w 1911 roku, za wydzielenie nowego pierwiastka – radu. Nie lada osiągnięcie! A to przecież nie jedyny pierwiastek, który odkryła.

Uczniowie klasy 3b, przygotowali na lekcje języka polskiego, plakaty z  informacjami na temat niezwykłej, uzdolnionej Polki Marii Skłodowskiej-Curie.

Lekcja była bardzo ciekawa i interesująca. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Urszula Kosicka