Warsztaty ekologiczne w Bibliotece Ekologicznej

Warsztaty składały się z trzech części i odbywały się we wrześniu, październiku i listopadzie:

część I – zajęcia terenowe nad zbiornikiem wodnym. Uczniowie zapoznali się z różnorodnością gatunkową flory i fauny. Podzieleni na grupy, wyposażeni w odpowiednie przyrządy służące do łowienia organizmów, materiały i kolorowe ilustracje mogli samodzielnie złowić i rozpoznać żyjące w zbiorniku zwierzęta, rośliny wodne oraz porastające brzegi zbiornika.

część II – zajęcia w laboratorium interaktywnym. Celem tych zajęć było poszerzenie wiadomości dotyczących budowy i funkcjonowania naszego organizmu. Uczniowie utrwalali budowę szkieletu i narządów wewnętrznych człowieka poprzez samodzielne montowanie i demontowanie plastikowych modeli umożliwiających analizę szczegółowych elementów oraz zasady funkcjonowania naszego organizmu.

część III – zajęcia multimedialne połączone z wystawami. W ramach tych warsztatów uczniowie poznali różnorodność gatunkową ptaków oraz ich budowę i środowisko życia. Na podstawie kolorowych ilustracji nauczyli się rozpoznawać ptaki żyjące w otoczeniu człowieka. Wykonywali ciekawe karty pracy dotyczące poruszanych zagadnień.

Ważnym punktem każdych warsztatów była dyskusja związana z prezentowanym zagadnieniem, angażująca uczniów, zmuszająca ich do myślenia, a jednocześnie utrwalająca przekazywane wcześniej wiadomości. Na zakończenie każdych zajęć wręczone były nagrody książkowe dla najaktywniejszych uczniów. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów.